Ukazuje sa, že biologické zbrane nie sú vhodné na účely vedomia vojny a ich ďalší vývoj je z tohoto pohľadu použiteľný najskôr na teroristické útoky., prípadne v taktickom použití . V tomto ohľade sa všetky štáty zhodujú v potrebe prevencie a zákazu.
Z uvedeného vyplýva, že otázka detekcie, (diagnostiky), bakteriologických, (biologických) a toxínových zbraní je nadmieru aktuálna a dotýka sa viacerých rezortov a to najmä rezortu obrany, zdravotníctva.
V tomto kontexte sa javí spolupráca Ministerstva zdravotníctva a najmä jeho integrálnej súčasti verejného zdravotníctva s rezortom obrany, Armádou Slovenskej republiky ako logický a pozitívny prejav spolupráce vzhľadom multidisciplinárny charakter riešenej problematiky.
Ministerstvo zdravotníctva dlhodobo a úspešne spolupracuje s rezortom vnútra, Hasičským a záchranným zborom a Civilnou ochranou a políciou pri detekcií podozrivých zásielok a ich následnej detekcii, (diagnostike) a poskytuje tak exemplárny príklad multidiscipinárnej spolupráce.
Úspešné riešenie projektu 5-4420 detekčné technológie bw látok vyplní aj tieto medzery v doterajšej spolupráci a vytvorí predpoklady pre následné riešenie projektu s identickým zameraním.